Baton orzechowy

Zdrowy deser czy przekąska? Oczywiście. Wcześniej była już mowa o czekoladzie, która w niewielkich ilościach jest bardzo w porządku – warto też patrzeć na skład, im większa zawartość procentowa kakao, tym lepiej. Podstawą zdrowej przekąski są jednak orzechy, mimo że są bardzo kaloryczne.

Kaloryczność orzechów to zawartość tłuszczów, są to jednak tłuszcze nienasycone, niezbędne dla organizmu. Jeśli zapamiętamy, aby dziennie nie jeść ich więcej niż garść (30 – 50g), to dadzą nam wiele dobrego. Orzechy zawierają dużo witamin, minerałów, mikro i makro elementów. Bardzo korzystnie wpływają na układ krwionośny – zapobiegają wielu chorobom, np. nadciśnienie, miażdżyca, udar mózgu, ale także wspierają ich leczenie. Wspomagają także pracę mózgu – opóźniają procesy starzenia się i usprawniają procesy uczenia się i zapamiętywania.

Mają także pozytywny wpływ na zęby, kości czy mięśnie. Ich bardzo dużym atutem jest to, że mogą stanowić pyszną przekąskę same w sobie tak jak owoce czy większość warzyw, przy czym są syte, więc na dłużej zaspokajają głód. Jednak pamiętajmy – nie prażymy, bo nie tylko tracą swoje cenne właściwości, ale wręcz stają się szkodliwe. Dodatek soli czy cukru, np. chrupiące otoczki jest tak samo niewskazany.

Dziś pokażę Wam jak zrobić orzechowe batoniki – słodkie, ale zdrowe drugie śniadanie czy deser 🙂