Bransoletka przyjaźni

Bransoletki przyjaźni, bo ofiarowywane na znak przyjaźni, na pamiątkę czy na znak bliskości. Plecionki to specjalność Indian Ameryki południowej. Spopularyzowali je w latach siedemdziesiątych hipisi.

Biżuteria towarzyszy ludziom od zawsze. Będąc elementem użytkowym ubioru – paski, zapinki, spinki do włosów – były także ozdobą. Biżuteria stanowiła też o zamożności – liczyła się nie tylko ilość, ale też materiał, z jakiego była wykonana. Miała też ogromne znaczenie symboliczne – jako, talizmany czy amulety przynoszące szczęście i mające niezwykłe właściwości, np. prozdrowotne. Często też pewne elementy biżuterii, zwłaszcza wśród mężczyzn, mówiły o zajmowanym przez nich wysokim stanowisku.

Czy dużo się w tym względzie zmieniło? Właściwie nic. Wszystko, co wymieniłam powyżej, funkcjonuje też w czasach współczesnych i nadal jej głównym zadaniem jest ozdabianie. Założenie biżuterii to nie tylko podkreślenie urody. Poczucie, że wyglądamy ładnie, sprawia, że czujemy się lepiej i jesteśmy bardziej pewni siebie, rośnie też poczucie własnej wartości.

Wartością bransoletek przyjaźni jest nie tylko wygląd, ale i samodzielne wykonanie. Dla podkreślenia łączącej nas z kimś przyjaźni możemy wykonać dwie identyczne. Dziś pokażę Wam jak zapleść najprostszy wzór 🙂