Zabawny Mikołaj

Mikołaj. Jest kojarzony z grudniem, Świętami Bożego Narodzenia oraz końcem roku na całym świecie. Pierwowzorem jest Św. Mikołaj – biskup azjatyckiego miasteczka Mira w IV w.n.e. W historii zapisał się jako czyniący dobro bez afiszowania się i bez chęci rozgłosu. Jedna z legend mówi, że pomógł ubogiemu mieszkańcowi miasta, który miał trzy córki i nie miał pieniędzy na posag dla nich, w związku z czym nie mogły wyjść za mąż. Święty Mikołaj którejś nocy wrzucił przez komin ich domu trzy sakiewki, które wpadły do bucików suszących się przy kominku. Brzmi znajomo?

Święty Mikołaj na wizerunkach zazwyczaj przedstawiany jest z brodą w długiej, czerwonej biskupiej szacie z mitrą na głowie i z pastorałem w ręku. Z czasem ten wizerunek uległ przemianie. Z początkiem XIX w. pojawił się na przykład na ilustracji do wiersza dla dzieci w czerwonych spodniach i kurtce przepasanej czarnym pasem, w wysokich czarnych butach i futrzastej wysokiej czapie. Najmocniej chyba jednak nowy – krasnalowy wizerunek – utrwaliła reklama Coca-Coli, której pierwsza wersja pojawiła się w 1931 r.

Obecnie Mikołaje, duże, średnie i malutkie, w okolicach świąt pojawiają się wszędzie. Są symbolem prezentów, ale też dobroci i pomagania innym. Bardzo często przy okazji obchodów dnia św. Mikołaja organizowane są różne akcje dla potrzebujących.

W związku z tym, że Mikołaj to postać tak pozytywna, postanowiłam Wam dziś pokazać, jak zrobić zabawnego Mikołajka – tak, aby w prezencie przyniósł uśmiech 🙂